İftira | Konular | Kitaplar

Cübbeli mi? Cem Yılmaz mı?

Aslında biraz şöyle düşününce Cübbeli'nin ikinci bir yönün cem yılmaz gibi espiritüel olması. Bugün milyonlar insan severek takip ediyorsa bunun altında çok ince espirileri barındırıyor olması diyebiliriz.

Cübbeli Bir çok dini meseleyi espiri ile çok iyi anlatmayı başarabilmiştir.

Peki cem yılmaz kimdir? O da aynı şekilde bir çok toplumsal meseleyi espirili bir şekilde aktarabildiği için büyük bir ilgi toplamış ve toplumun gönlünde yer etmiştir.

Her ikisinin de komedyenlik yönü ortada..

* *

Şimdi buradan yola çıkarak düşünelim bakalım;

Peki ben komedyen villada oturduğunda normaldir hakkıdır demiyor muyuz?

Bir komedyenin gösterisine gidip bir saat kıkır kıkır gülebilmek için tonla para ödemiyor muyuz?

Peki aynısını cübbeli yaptığında neden rahatsız oluyoruz? Cübbelinin de villası olduğunda neden çoook büyük bir günah işlemiş gibi linç etmeye kalkıyoruz?

Tişortlu olunca herşey normal, cübbe giyince mi tüm sıkıntı başlıyor?

Bu dinin özellikleri yaptırımları cübbe giyince mi geçerli oluyor?

Komedyenler de türkiye vatandaşı, cübbelilerde.. Bir komedyen sadece iki göbekten aşağı espiri yapınca yerler gökler onun oluyor. tüm kazanc tüm gelir sonuna kadar hakkı oluyor da, bir başkası aynı espiriyi daha ölçülü ve islama uygun yapınca mı arıza başlıyor..

Birinin ne kadar hakkı ise diğerinin de o kadar hakkı olması gerekmez mi?

Neden ama diyoruz ki? Cübbeli müslüman da diğer komedyenlerimiz müslüman değil mi?

Onlar da müslüman.. Peki o zaman? Derdimiz ne?

Biri günahları çağrıştıran espirileri yapınca herşey hakkı, oradan kazandığı para sonsuza dek hakkı. Ama diğeri günahlardan uzaklaştırdığı için hakkı değil öyle değil mi?

Günahları çağrıştıran jet skiler binebilir ama günahlardan uzaklaştıran binemez mi öyle mi?

İnsanların günahlara karşı meylini zaafiyetini kullanıp para kazanın alın teri de uzaklaştırın mı hakkı değil.

Namazsız abdestsiz olan herşeyi hak ediyor da namazında abdesti olan mı hak etmiyor? Nedir bu yaptırım? nedir bu baskı zulüm.

* * *

Üstelik sıradan bir komedyen konuşunca hiç kimse gıkını çıkartamaz. güler geçer. Senin dinini imanına küfretse alkışlarsın ama bir cübbeli anlamlı bir şey söylese bin yerden delil getirip sözünde hata ararız.

Bu ikilemler olmamalı.

Burada sanatçılarımızın kişiliği karakteri özellikleri yaptıklarını eleştirmiyorum. Sadece toplumun tutumunu göstermek için böyle bir örnek verdim. Sıkıntının toplumun algısında yaşanmakta. Herkes işini yapıyor.

Biz sıradan bir komedyeni ne kadar sindirebiliyorsan cübbelileri de hazmedebilmemiz lazım. Onları da sindirebilmemiz lazım.

Olayın özeti budur.

Bir müslümanda saraylar da villalarda yaşayabilir. Bu bizi rahatsız etmemeli. Bir müslüman da jetsky binebilir. Bunlar normal ve doğal şeyler olmalı.

Biz kimsenin amel defteri değiliz. Allahın haram kılmadığını biz kullarına haram kılamayız.

Biz kendi üzerimize düşeni yapmalıyız.

Gerisi hikaye

Konular