İftira | Konular | Kitaplar

Otistik Çocuklar Cennete Gidecek

Adana'da Sosyolog Fehmi Kaya'nın, "Bütün otistik çocuklar ateist" sözlerine Anadolu Otizm Vakfı Başkanı Burhan Özfatura'dan cevap geldi: Otistik çocuklar doğrudan cennete gidecek.
'Otistik Çocuklar Cennete Gidecek'
24 Nisan 2013 Çarşamba 15:37
İzmir'de Anadolu Otizm Vakfı ile Ege Üniversitesi otistizmin bilimsel anlamda araştırılması, ailelere tanı, tedavi ve eğitim desteği verilmesi için protokol imzaladı.

Vakfın başkanlığı yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura, Türkiye 'de 600 bin, İzmir'de tahmini 5-6 bin otistik bireyin olduğunu, belirterek bunların ancak 200'de birinin bilimsel eğitim ve tedavi gördüğünü belirterek, şöyle dedi:

"Elimizde dünyanın ilk 500'ü arasına giren Ege Üniversitesi gibi bir hazine var. Genetik birimi Türkiye'deki tüm talepleri karşılamaya yeterli. Bizim idealimiz buradaki tecrübeleri 80 ile aktarmak. Vali ve belediye başkanlarına dokümanları göndereceğiz ve diyeceğiz ki 'Sayın yönetici beldendeki evlatlara sahip çık. Bizim gibi sıfırdan başlama al sana çok değerli bilim insanlarının hazırladığı bilgi birikimi."

İlk etapta 40 önümüzdeki yıl 80 sonra Ege Koop'un bağışladığı arsada kampus yaparsak 700 kişilik eğitim kampüsü olacak. Eğitimle 0-10 yaş arasında çok ciddi başarılar elde etmek mümkün. Vatandaşın ilgisini ve bilgisini de artırmak istiyoruz. Niyet hayır, akıbet hayır" dedi.

AİLELERİN İSTİSMARININ ÖNÜNE GEÇECEĞİZ
Otistik çocuğu olan Vakıf Başkan Yardımcısı Nüvit Uyar, üniversitenin araştırmalarında pilot uygulama fırsatı elde edeceğini, bilimin ışığından vazgeçilmeyeceğini vurgulayarak, "Anne ve babalar bu konuyla mücadele ederken o kadar acılı ki her an başka yerlere savrulabiliyorlar. Bunu istismar eden maalesef birçok olayla karşılaşıyoruz. devlet politikası olarak sağlıklı bir model oluşturmanın çabası içindeyiz" dedi.

ÇARESİZLİK İNSANIN SAVRULMASINA YOL AÇAR
Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, Türkiye'deki otistik sayısının net olmadığını bu protokolle farkındalığı bilimsel anlama ortaya çıkarmayı amaçladıklarını dile getirerek, "Çaresizlik insanın savrulmasına yol açar. Bunun bilim rehberliğinde doğru kanallara aktarılması lazım. Rehberlik, psikolojik danışmanlık bölümlerimiz var. Özel eğitim bölümü de açılacak" dedi.

ÖZFATURA'DAN TARTIŞMALI SÖZLERE TEPKİ
Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya’nın bütün otistik çocukların ateist olduklarını öne sürerek "Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah'a inanmayı bilmiyorlar" demesi de toplantıda Burhan Özfatura’ya soruldu.

Özfatura o sözleri yine dini açıdan değerlendirerek şöyle dedi:

"Bu ciddiye alınacak bir söz değil. Çok basit bir dini bilgisi olan İslamiyette 'Akıl baliğ' diye bir kavram var. Yani iradenin aklın belirli bir düzeye gelmesi şartı aranır. Bu evlatlarımız İslam inancına göre doğrudan cennete gideceklerdir. Anne ve babalarına da şefaatçi olacaklardır. Bunun dışındaki tüm laflar safsata. Biz onu ciddiye almıyoruz. Adamı daha çok da meşhur etmek istemiyoruz. En küçük bir ilmihal kitabını alıp okurlarsa orada detaylı olarak göreceklerdir."

ajanslar

Konular