İftira | Konular | Kitaplar

Alevi maskeli ateistlere isyan

Ateist oldukları halde, Aleviliği kullanan kesimlere tepki gösteren Evrensel Alevi Bektaşi Birliği Başkanı Ali İhsan Şahin, “Alevilik, İslam’ın parçası” dedi.

Cem Vakfı İzmir Şube eski Başkanı Ali İhsan Şahin, 6 bin üye ile birlikte neden istifa ettiklerini Akit’e anlattı. Şahin, Cem Vakfı’nın Alevi Bektaşi Federasyonu gibi radikal fikirler savunmaya başladığını söyledi.

“CEM VAKFI, ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU’NA BENZEDİ”
Şahin, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın, 40 yıldır savunduğu “Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmasın” görüşlerini terk ettiğini ve uyarılara rağmen bu görüşlerde ısrar ettiğini söyledi. Bu yüzden 6 bin üye ile birlikte yönetimden istifa ettiklerini ve Evrensel Alevi Bektaşi Birliği’ni kurduklarını belirten Şahin, “Sayın Doğan, Cem Vakfı’nı, radikal Alevi Bektaşi Federasyonu’na benzetti. Onların yolundan gitmeye başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tamamen kaldırılması gerektiğini savunuyor. Biz bu görüşlere katılmadığımız için istifa ettik” dedi.

“BİZİM SOKAKLARDA MİTİNGLERDE İŞİMİZ OLMAZ”
Aleviliğin İslam’ın içerisinde olduğunu belirten Şahin, içerden ve dışarıdan Aleviliği İslam’dan ayırmak için uğraşanlar olduğunu söyledi. Şahin, “Bizler Hak-Muhammed-Ali yoluna devam edeceğiz. Bizim sokaklarda mitinglerde işimiz olmaz. Biz, eskisi gibi diyalog yollarının açık olmasını ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Alevileri de temsil ederek kaynak aktarmasını istiyoruz. Bundan sonra da bu görüşlerimiz doğrultusunda yolumuza devam edeceğiz. Amacımız gerçek Alevi-İslam inancını anlatmak, yaymak, bu inancın asimile edilmesine ve hakiki yolundan saptırılmasına mani olmaktır” dedi.

“ATEİSTİN ALEVİSİ, SÜNNİSİ OLMAZ”
Tarih boyunca kalpleri mühürlü insanların olduğunu belirten Şahin, şunları söyledi: “Tarih boyunca kalbi ve beyni mühürlü ateist insanlar olmuştur. Bugün de varlar, onların bir bölümünü oluşturan Alevi ana ve babadan doğmuş olan ateistlerden bir ricam var; lütfen Aleviyiz demeyin, mertçe ateistiz deyin. Daha çok saygı görürsünüz. Ateistlikle Aleviliği yan yana getirmek, aynı gibi göstermek, Aleviliğe yapılabilecek en büyük kötülüktür, hainliktir, kalleşliktir. Ayrıca ben, sen, o ya da biz, siz, onlar diye söze başlamayı terk etmeliyiz.”

HASAN TOSUN - YENİ AKİT

Konular