İftira | Konular | Kitaplar

Provokatör 'Müslüman yazar' Ateist Çıktı

Hz. Muhammed (sas)’in hayatının anlatıldığı bir çizgi-roman yayımlayan Fransız dergisi Charlie Hebdo, Hz. Peygam-ber’imizin ailesini ve sahabeleri, çirkin bir şekilde tasvir etti. Karikatür metinlerini hazırlayan Zineb el-Rhazoui’nin ateist olduğu ortaya

Fransız haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo, dün Hz. Muhammed’in hayatını karikatürlerle anlatan 62 sayfalık bir çizgi-roman yayımladı. Özel bir ek olarak hazırlanan derginin ilk bölümünde Hz. Muhammed’in yanı sıra ailesi ve sahabeler çirkin tasvirlerle anlatıldı. Derginin Genel Yayın yönetmeni Stephane Charbonnier (Charb) tanıtım yazısında Hz. Muhammed’in “tarihi bir kişilik ya da hiç yaşamamış bir efsane” olduğunu iddia etti. Charb, ilavenin içeriğinin Müslümanlar tarafından hazırlandığını belirterek, derginin İslam’a uygun olduğu görüşünü savundu. Ne var ki derginin özel sayısının tanıtımında karikatürlerin metinlerini hazırlayan Fas kökenli Zineb el Rhazoui’nin kendisini İslam karşıtı ve ateist olarak tanımladığı ortaya çıktı. Sosyoloji eğitimi alan Rhazoui’nin Charlie Hebdo’nun bir çalışanı olduğu ve hiçbir dinî eğitim almadığı ifade edildi.

Zineb el Rhazoui, 27 Eylül 2012’de Slate Afrique isimli haber sitesine verdiği röportajda, ateist ve İslam dinine karşı olduğunu belirtiyor. Röportajda, “Çok küçük bir kız iken dinle sorunum olduğunu anladım. Daha sonra yaptığım okumalarım ve araştırmalarım sonucunda ateist olmaya karar verdim.” ifadelerini kullanması ise dikkat çekiyor. Charlie Hebdo tarafından kullanılıp kullanılmadığı yönündeki soruya da, “Müslüman kökenli birisi olarak açıkça İslam dininden rahatsız olduğumu söylüyorum. Ben ateistim çünkü İslam benim anlayışıma uymuyor. Charlie Hebdo’nun savunduğu değerlerin büyük kısmını da benimsiyorum.” şeklinde cevap veriyor. İslamofobi deyiminin anlamsız olduğunu savunan Zineb, “İslam’a karşıyım ve eleştiriyorum. Bu İslamofobik olduğum anlamına gelmez.” diyor. Kur’an-ı Kerim’in insanları “öldürmeye davet eden” bir metin olduğunu iddia eden Rhazoui, Hz. Muhammed’in tasvirinin yasak olduğuna dair hiçbir ayet olmadığını savunuyor.

‘İfade özgürlüğünü kötüye kullanma’

Bu arada İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, karikatür dizisi yayımlamasının tekrar bir karışıklığa yol açabileceğine dair endişelerini dile getirdi. İhsanoğlu, karikatür dizisini, gazetecilik normlarına aykırı ve ifade özgürlüğünün kötüye kullanılması olarak nitelendirdi. İhsanoğlu, nefreti ve kışkırtmayı hedefleyen yayıncılık anlayışının da uluslararası hukuk normlarına uymadığını belirtti. Ekmeleddin İhsanoğlu, Fransa yönetimini Charlie Hebdo dergisine karşı tutum almaya çağırırken, Müslüman dünyasını sükûnete davet etti. Fransız Hükümeti Sözcüsü Najat Vallaud Belkacem ise dergiyi henüz görmediğini belirterek “Ama yaşadığımız ülke gereği ifade özgürlüğü ve kamu düzenine saygı arasındaki bağlantıyı iyi kurmamız gerekir.” diye konuştu.

Daha önce 2006 ve 2011’de benzer karikatürler yayınlayan mizah dergisi son yıllarda Müslümanlara yönelik ırkçı yayımlarıyla dikkat çekiyor. Hz. Muhammed’e yönelik provokatif tasvirleri “ifade özgürlüğü” gerekçesiyle savunan dergi, her konuda aynı tavrı izlemiyor. Fransız mizah dergisi, son olarak geçen hafta ünlü çizer Maurice Sinet’yi haksız yere Yahudi karşıtlığıyla suçlayarak işten attığı için tazminata mahkum edildi. Charlie Hebdo, 2008’de “Sine” lakaplı Maurice Sinet’nin köşe yazısında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin gelininin Yahudi kökenli olmasına vurgu yaptığı gerekçesiyle işten atmıştı. Ancak, Sinet derginin kararına karşı açtığı davayı geçen hafta kazandı. Dergi Sinet’ye 70 bin Euro tazminat ödemeye mahkum oldu.

tımeturk

Konular